KARAMAN TARIM

ORGANİK HİCAZ NAR ÇİFTLİĞİ

NAR'ın Faydaları Hakkında 

Uzmanlardan Görüşler

ANA SAYFA

 

HAKKIMIZDA


İLETİŞİM

 NAR SUYUNUN FAYDALARI

DR.MEHMET ÖZ

NAR:Mükemmel bir antitoksidan kaynağı olan narın faydalarını Dr.Mehmet Öz aşağıdaki yazısında açıklıyor.
Başta kırmızı renkli olmak üzere tüm sebze ve meyvelerde vitamin bulunduğunu belirten Mehmet Öz, narın bu meyvelerden ayrılan tarafını ise şöyle açıkladı:
"Narda, E vitamininden 20 kat daha güçlü olan polifenol maddesi bol miktarda bulunur. Antioksidan özelliği olan bu madde, aynı zamanda kalp hastalıkları ile cinsel problemleri önler." 
Dr.Mehmet Öz'e göre, 6 hafta boyunca nar suyu içenlerin
-Kalp krizi riski  yüzde 17,
-Kansere yakalanma riski yüzde 22,
-Cinsel problem yaşama riski ise yüzde 16 oranında azalıyor.
-İshali kesiyor
-Bağışıklık sistemini güçlendiriyor
-Kolesterolü, şekeri dengeliyor
-Başta prostat ile cilt kanserini, enfeksiyon ile alerjileri önlüyor
-Yaraları iyileştiriyor
-Bol bol nar suyu içenin kalbi sağlam olur, kanserden ve cinsel sorunlardan korunur
Narın olumlu etkisinin tüm meyvelerden çok daha kısa sürede ortaya çıktığını söyleyen ünlü bilim adamı, "Nar aşırı tüketildiğinde bile herhangi bir olumsuz etki yapmaz" dedi.

Prof.Dr.İbrahim Adnan SARAÇOĞLU

Nar suyu


Nar suyu, yüksek tansiyon hastalarının iyi bir yardımcısıdır. Öğleden evvel ve sonra içilecek birer çay bardağı taze sıkılmış nar suyu, yüksek tansiyonun dengelenmesinde iyi bir destekleyicidir. Böbrek ve dişeti iltihaplarında da oldukça etkilidir. Günde iki ya da üç kez taze sıkılmış bir çay bardağı nar suyunu ağzınızın içinde bekleterek içiniz. Nar suyunun tek veya birkaç içimde değil, yudum yudum, küçük ölçülerle tüketilmesi çok önemlidir.

 

Narın barındırdığı antiseptik, antibakteriyel ve de antiinflamatuvar maddeler buruk ve kekremsi tadı oluşturan tanelerinin bağlı olduğu, onlarca kırmızı boncuğu birbirine bağlayan etli kısımlarda bulunmaktadır.

 
Dolayısıyla tüketirken tanelerini dış kabuktan ayırarak tüketmek doğru olmayacaktır. En uygun kullanım şekli limon ya da portakal sıkar gibi sıkıp içmektir. Sıkma esnasında etli kabuğunda bulunan zengin antiseptik, antibakteriyel ve antihipertansif (tansiyon düşürücü) etkin maddeler suyuna geçer.

Dikkat

Nar tanelerinin çekirdeğiyle tüketilmesinin kabızlığa neden olabileceğini ve bağırsak hareketlerini kısıtlayabileceğini unutmayınız.

 

Dikkat

Eğer düşük tansiyon şikayetiniz varsa nar suyundan uzak durunuz. Nar suyu, kan basıncını düşürür. Düşük tansiyonlular taze sıkılmış nar suyunu içtikten yarım saat sonra kendilerini yorgun ve halsiz hissetmeye başlayabilirler.

 

Prof.Dr.İbrahim Adnan SARAÇOĞLU

r

Copyright karbil2010

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu: "İlaç gibi bir meyve"
Günde bir bardak nar suyu tüketerek kardiyovasküler hastalık riskinizi bir hayli azaltabilirsiniz. Nar suyu en yüksek antioksidan kapasiteye sahip meyve sularından biridir. Kandaki yaşlandırıcı ve zararlı kimyasallar olan serbest radikallerin zararlarından vücudunuzu koruyan antioksidanların nar suyunda doğal olarak çok yüksek oranda bulunduğunu bilmelisiniz

Nar sahip olduğu bol çekirdekleri ve kan kırmızısı rengi ile mitolojide doğumun, sonsuz bir hayatın sembolü gibidir. Sonbahar ve kış nar mevsimleridir! Narı kalbi koruyan süper bir besin gibi kabul edebilirsiniz. Bu yüzden sağlığa yararlı etkilerinden faydalanın.

Günde bir bardak nar suyu tüketerek kardiyovasküler hastalık riskinizi bir hayli azaltabilirsiniz. Nar suyu en yüksek antioksidan kapasiteye sahip meyve sularından biridir. Kandaki yaşlandırıcı ve zararlı kimyasallar olan serbest radikallerin zararlarından vücudunuzu koruyan antioksidanların nar suyunda doğal olarak çok yüksek oranda bulunduğunu bilmelisiniz. Serbest radikaller kolesterolü oksidasyon yöntemi ile daha zararlı hale getirmekte, damar sertliğini hızlandırmaktadır. Oluşan oksidlenmiş LDL kolesterol arterleri daha hızlı sertleştirmektedir. Yapılan incelemeler nar suyunun kolesterolün oksidasyonunu yarı yarıya yavaşlattığını ve damar duvarlarında LDL tutulumunu azaltabileceğini gösteriyor. Yağlı birikime neden olarak arterleri daraltan ve koroner kalp hastalıklarına yol açan kötü kolesterolün aterosiklerotik lezyonların oluşumunu geciktiriyor, yavaşlatıyor. Her gün içeceğiniz bir bardak nar suyunun kan damarlarında oluşan sertleşmeyi azalttığını ve kalp sağlığınızı geliştirdiğini unutmayın. Yeni bazı çalışmalar nar suyunun yeşil çay veya kırmızı şaraba göre 3 kat daha fazla antioksidan kapasitesine sahip olduğunu göstermektedir